Odborníci: čím dříve začnete sportovat, tím se v pozdějším věku můžete vyhnout závažným onemocněním. Ale začít se sportem nikdy není pozdě!
Představme si dělníka, který od slunka do slunka kope krumpáčem kanály. Málo se ví, že takový dělník je z určitého hlediska šťastným mužem. Velká a většinou náročná fyzická zátěž na čerstvém vzduchu totiž v mnohem větší míře vyplavuje do organismu nezbytné látky. Mozek je výrazně lépe prokrven, lépe plní svoji funkci, mysl je odolnější proti stresu. V organismu se objeví hormony jako je dopamin, serotonin a asi deset dalších hormonů, které lze lidově označit jako látky štěstí.
Naproti tomu je v naší populaci nemálo těch, kteří mají sedavé zaměstnání někde u počítače, jejichž jedinou fyzickou aktivitou je jízda tramvají, chůze do kantýny, na oběd v nevětrané jídelně či na WC. Takový úředník pak dorazí domů, pozdraví se s manželkou, usedne k televizi, aby stihl 350. díl oblíbeného seriálu, a odpočívá. U takového člověka hrozí nejen zvýšení hmotnosti, ale i fyzická i duševní lenost, která může mít fatální důsledky. Lidé, kteří žijí tzv, rizikovým způsobem života (kouření, alkohol, u mladších v kombinaci s drogami), se dožívají nižšího věku. Avšak ani v takovém případě není třeba předčasně házet flintu do žita.
Pokud se úředník rozhodně po pracovní době opustit křeslo u počítače, oželí pár televizních seriálů a rozhodne se udělat pro své tělo něco opravdu prospěšného, odborníci zpočátku doporučují věnovat se jakékoli fyzické aktivitě. Pravidelně v určitý čas. V malých městech a na vesnici je to jednoduché, může to být pravidelná práce na zahradě. Ve městech můžou následovat krátké a delší procházky, z obyčejné procházky se doporučuje tzv. rychlá chůze, pokud možno v parcích mezi stromy. Vždy ve stejný čas a po stejné trase, aby si tělo zvyklo a přijalo nový režim. Poměrně brzy se objeví první pozitivní výsledky. „Prokrvený mozek je odolnější vůči stresu, zlepšuje myšlení a rozhodování, neuroplasticitu (schopnost mozku přizpůsobovat se změnám), lepší zvládání stresu a rizikových oblastí,“ říká k tomu dnes již emeritní primář odd. závislostí Psychiatrické nemocnice Bohnice, MUDr. Karel Nešpor. Ani tím výčet příznivých účinků na organismus nekončí. Podle mnohých odborníků pravidelná fyzická aktivita výrazně snižuje všemožné záněty v těle. Zvyšuje se sebevědomí a soběstačnost. Nekouřit cigarety, nepít nadměrně alkohol, přiměřeně spát, to vše patří ke způsobům, jak výrazně zlepšit své myšlení i celkové tělesné a duševní zdraví, dodává Nešpor. Připomíná, že při ozdravné kúře by se mělo pamatovat také na jídelníček. Hlídat si tělesnou hmotnost. Málo nebo žádné tučné maso, hodně ovoce a zeleniny. Obsahují vlákninu a další důležité látky, které pomáhají v prevenci vysokého krevního tlaku, a dokonce k prevenci rakoviny. Adolescenti by se měli striktně vyvarovat drogám. Všem věkovým kategoriím pak odborníci doporučují pravidelné lékařské prohlídky. A to i tehdy, kdy se cítí naprosto zdrávi.
Nemělo by se zapomínat ani na seniory. V každém menším městě najdeme pronajaté tělocvičny právě pro starší generaci. Zde si klienti mohou jen tak poklábosit, někde je i malé divadelní představení, můžou si zde procvičit klouby a svalstvo, aby se zvýšila jejich hybnost. „Víte, já měl otce, který silně kouřil. Nezkoušel přestat, jel nadoraz. O své zdraví se začal zajímat až poté, co mu vzali jednu plíci kvůli rakovině, ale to už bylo pozdě jako v mnoha dalších případech,“ řekl nám známý psycholog PhDr. Ivan Douda. „Přitom kouření byla celá léta považována za zlozvyk, nikoli těžkou závislost. Jsou známy případy, kdy lidé po diagnostice rakoviny spáchali sebevraždu,“ doplnil.
Pokud byla řeč o střední a starší generaci, nemůžeme zapomenout ani na ty nejmladší. Například v Kladně ve Středních Čechách jsme objevili sportovní klub Judo – Kladno, který je určen pro zájemce napříč generacemi. Tréninky zde probíhají dvakrát týdně. „Nejmladším zájemcům je pět let,“ řekl nám vedoucí klubu Milan Šiška. „My je rádi přivítáme a učíme je základům juda, ale v tomto věku požadujeme přítomnost jednoho z rodičů.“ Jak dále řekl, judo (původem z Japonska) nepatří k tzv. úderovým sportům jako třeba karate. Judo je zaměřeno především na odvrácení útoku nepřítele. „V pozdějším věku je učíme nejen technice samotného boje, ale i způsobu myšlení. Zájem je obrovský.“
Bez peněz to nejde a bez peněz by náš sport nefungoval. V srpnu 2019 byla v ČR založena Národní sportovní agentura. Jde o správní úřad ve věcech podpory sportu, turistiky a podpory sportovní reprezentace. Od roku 2023 vyhodnocuje a posuzuje žádosti o dotace. Podle starších statistik je sdruženo ve sportovních svazech asi téměř 630 tisíc členů v 15.000 sportovních klubech. Kromě státních dotací patří mezi hlavní příjmy hazard, příjmy z loterií, herních terminálů, případně členských příspěvků.
Stranou nemůžeme nechat Fakultu tělesné výchovy a sportu UK (FTVS), která by měla položit základy zdravému způsobu života. Zájem je veliký, ale není optimální. V roce se na školu hlásilo 2.900 uchazečů, o rok později to bylo 3.178 zájemců a letos to bylo celkem 3.000 přihlášek o studium FTVS. V průměru Fakulta přijímá 800 – 1000 uchazečů. „Počet absolventů FTVS UK nepokrývá poptávku po kondičních trenérech, učitelích, fyzioterapeutech, sportovních manažerech a specialistech pro vojenskou tělovýchovu,“ řekl nám Mgr. Aleš Vlk, proděkan FTVS. „Naším cílem je Měnit svět pohybem,“ uzavřel.