Sny
~ brána do duše
Snový svět je jedním velkým mystériem. Sny k nám promlouvají magickým jazykem pohádek a symbolů a vytváří si svá vlastní pravidla. Jsou prostředkem, kterým mozek zpracovává emoce, stimuly, vzpomínky a další informace, které jsme vstřebali během bdělého stavu. Symbolizují naše nevyřčená přání a strachy.
Při snění dochází k jedinečnému rozhovoru s naším podvědomím, které reaguje na události naší každodenní reality a podává nám zašifrované zprávy o tom, co zrovna potřebujeme vědět. Ale co se děje s naší duší, když naše fyzická schránka odpočívá? A je třeba přikládat snům konkrétní význam nebo jsou sny pouhým odpadem našeho nevědomí? Mohou nás sny varovat a můžeme skrz ně předpovídat budoucnost? A jak bychom mohli snový stav bez tíže využít o něco produktivněji?
Duše na cestách
Jednou jsem četla úvahu o tom, co pro naší duši znamená, když spíme, a to mě přinutilo k hlubšímu kontemplování nad tím, jak to celé doopravdy je. Když spíme, naše duše opouští tělo a v našem podvědomí začíná film, ze kterého se občas budíme zpocení nebo překvapení, co se to vlastně odehrálo. Ale kam naše duše putuje? Jedním z vysvětlení může být například to, že ve spánku naše duše “ožívá” a prolétává astrálním prostorem, kde plní své úkoly. Vyjednává karmické vztahy, navštěvuje své předky nebo se setkává s jinými bytostmi z jemnohmotného světa. Astrální svět je plný destinací, kam se naše duše může podívat. Když spíme, má naše duše jedinečnou možnost žít ve své přirozenosti a vyřešit si všechny záležitosti, které bychom při bdělém stavu sotva zvládli. A tak se může bez hranic pohybovat všude, kde se jí zrovna zlíbí a nabít se tak zkušenostmi, aby potom mohla fungovat v běžném tří dimenzionálním světě.
Výklad snů
A jak je to s výkladem snů? Sny k nám hovoří jazykem symbolů a archetypů. Často se ve snech objevují symboly a archetypy ve formě zvířat, čísel anebo jednotlivých osob. Je ale důležité si uvědomit, že sny nemusí odpovídat pravdě, ale jen významově odráží určitou symboliku. A tak například při snění o smrti se nemusí jednat o smrt v pravém slova smyslu, ale například o zanechání určité části sebe sama a přerod v nový počátek. Anebo při snech s erotickou tématikou, kdy sníme o někom, kdo nás ve skutečnosti vůbec nepřitahuje, anebo o svém bývalém partnerovi, můžeme být jen přitahování nějakou z jejich charakteristik, kterou bychom rádi viděli u sebe. Anebo jí naopak disponujeme, a proto nám ji snový romantický vztah s tímto subjektem zrcadlí. Již po staletí jsou sny mystériem, které lákají k jejich objevení. Existuje nesčetně snářů, které obsahují právě ty symboly, které se ve snech nejčastěji objevují. Často ale nemusí jít nutně o jejich pravou interpretaci. Podle mého názoru je nezbytné vnímat, jaké pocity se u člověka objevují, když si takový sen začne vykládat, a které z jeho vysvětlení mu je nejbližší. Často se nám i ve snech může zjevit určitá vize anebo varování před budoucí událostí. Tento jev je zajímavé pozorovat pravidelným zapisováním snů, a později ho zkoumat v souvislosti se současnými životními situacemi. Někdo tvrdí, že dokáže předpovídat budoucnost pomocí snů. Já osobně si myslím, že to možné je. Naše duše je napojená na celou knihovnu informací (Akashu), ke které se nám ve snech otevírají brány. A tím, že vše probíhá simultánně a existuje určitá předpověď vývoje budoucnosti, se nemusí vylučovat, že naše duše dostane informaci s předstihem.
Lucidní snění
Třetinu svého života strávíme spánkem, a tak proč tento čas nevyužít o něco produktivněji a začít tak přetvářet svou realitu? Vědomá tvorba snů, nebo také lucidní snění, představuje fenomén, který je v současnosti stále více oblíbený. A co si tedy pod tím můžeme představit? Snít lucidně znamená, že si snící ve snovém stavu uvědomí, že sní, a svůj sen si pak začne přetvářet podle vlastních představ. Existují nejrůznější techniky, jak se do lucidity dostat. Před tím ale, než by měli začít fungovat, je zapotřebí si vybudovat snovou paměť. Tu je nejsnazší získat tím, že každou noc budeme usínat s deníkem a tužkou u polštáře, a všechny sny si budeme hned po probuzení zapisovat. To ale nemusí být ze začátku tak snadné. Většina z nás si své sny vůbec nepamatuje, a tak nějakou dobu trvá, než si snovou paměť dokážeme vybudovat. Jakmile se nám to podaří, můžeme začít praktikovat lucidní snění.
Jednou z takových metod je si například před usnutím barvitě a detailně představovat místo, které důvěrně známe a máme k němu pozitivní vztah. Je to takové naše bezpečné, šťastné místo, kde jsme třeba jako děti rádi trávili čas. Jakmile se pak ve snu na tomto místě ocitneme, uvědomíme si snáz, že sníme a jednoduše se na místě budeme orientovat. Dalším typem je mít svoje “reality checks”, neboli testy reality, které když si vyzkoušíme, poznáme, jestli jsme ve snu nebo ne. Je důležité, abychom si na tyto body pozornosti vzpomněli i v bdělém stavu a dopodrobna je znali. Většina lidí si například kontroluje své ruce, které ve snu ale nemusí vidět. Další z metod, kterou si můžeme navodit lucidní sen, je nastavit si budík kolem 4.hodiny ranní, zaznamenat si svůj sen, dát si skleničku vody, projít se a pak jít znovu spát. K umocnění lucidity je i dobré si před usnutím opakovat nějakou snadnou mantru, kterou si do podvědomí vložíme informaci, že si uvědomíme, že sníme, a zopakovat si ji pro vyšší uvědomění 21 krát. Já osobně používám mantru “uvědomím si, že sním a vědomě budu tvořit svůj sen.” Tím, že půjdeme znovu spát v tak ranních hodinách, se lépe dostaneme do fáze spánku, které se říká REM a při které dochází k rychlému pohybu očí a právě ke snění.
Snít lucidně nám může přinést velké množství výhod do našeho běžného života, a ta škála zážitků, které přitom můžeme prožít, nemá hranice. Můžeme získat nadhled nad určité problémy a situace v našem životě, které jsou pro nás běžně obtížné řešit. Na složitý úkol, se kterým si lámeme hlavu, se můžeme podívat z jiného úhlu a najít tak řešení, které by nás třeba vůbec nenapadlo. Lucidita je taková zkouška nanečisto, kdy si můžeme vyzkoušet úplně cokoliv. Fantazii se meze nekladou, a tak můžeme ve snech vytvářet ty nejbláznivější kreativní počiny, zdokonalit se ve své tvorbě anebo i třeba praktikovat jógové asány, které nám v denním režimu nejdou. Sny lze využít jako takovou bránu k našemu vyššímu já, k nekonečné moudrosti své duše, kterou můžeme zkoumat a získat tak odpovědi na bytostné otázky a tím vhledy do svého života. Ve snech se můžeme i potkat s různými bytostmi. A to ať už s našimi předky anebo třeba s bytostmi z jiných dimenzí, které nás toho mohou mnoho naučit. A tak proč si nezkusit prožít své nejzazší touhy, které se ukrývají v našem podvědomí? Začněme snít s radostí a získávejme tu nejautentičtější inspiraci, kterou nám snový svět nabízí.